Sopky: zajímavý přírodní úkaz i děsivá hrozba

23.6.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Sopky: zajímavý přírodní úkaz i děsivá hrozba

Sopky jsou fascinující i hrozivé. Na zemi je okolo 850 aktivních sopek. Zhruba 25 z nich se každý rok ozve. Co je to vlastně sopka? Jaké jsou nejnebezpečnější sopky světa? A které sopečné výbuchy v naší historii patří k těm největším?

Co je to sopka?

Sopka je místo, na kterém pronikla na zemský povrch láva, žhavý produkt sopečné činnosti. Láva se vytváří hluboko pod zemí v tzv.: magmatickém krbu a odsud se sopečným komínem dostává do kráteru, trychtýřovitého otvoru, kterým vytéká ven.

Aktivních sopka je ta, která vybuchla někdy v historické době. Takových aktivních sopek je cca 850 na světě. Většina z nich je ale v klidu, spí. Některé z nich již spí tak dlouhou dobu, že mohou být považovány za vyhaslé. Asi 25 sopek se pravidelně ozývá každý rok, a proto musí být jejich činnost důsledně sledována a kontrolována.

Nebezpečné sopky a jejich výbuchy

V roce 2010 vybuchla islandská sopka Eyjafjallajökull. Intenzivní erupce způsobila evakuaci stovek lidí z postižené oblasti a uzavření vzdušného prostoru na několik dní v celé Evropě. Tento výbuch byl děsivou připomínkou toho, že sopky jsou stále zde, aktivní, nebezpečné a hrozící. Po této erupci došlo také k četným diskuzím o nebezpečnosti dalších aktivních sopek na světě. Jen v Evropě se hovoří hned o třech sopkách, jejichž výbuch je možný a následky by byly skutečně ničivé.

Nejaktivnějším vulkánem v Evropě je sopka Etna na Sicílii. Jde zároveň o jednu z nejaktivnějších sopek na celém světě a tato neustálá aktivita je vážným ohrožením pro obyvatele Sicílie. K nejhorší erupci došlo v roce 1669 a zničila mnoho okolních vesnic a pohřbila část města Katánie.

Další sopečnou hrozbu představuje italská sopka Vesuv, v jejíž blízkosti žijí téměř tři miliony lidí. Vesuv má na svém účtu výbuchy tak silné, že byla v důsledku erupce celá jižní Evropa pokryta sopečným popelem. Známý je její obrovský výbuch před naším letopočtem, který zničil římské město Pompeje a zabil 25 tisíc lidí.

Ve světě jsou potencionálním nebezpečím hned dvě sopky v Japonsku, Sakurajima a Fudži. Dále například indonéská Merapi, mexická sopka Popokatepetl, Mount Rainier v USA a další.

Největší sopečný výbuch

Největší sopečný výbuch v naší historii byl asi 130-krát silnější než současná vodíková bomba. Odehrál se na ostrově Théra v Egejském moři, který je cca 100 km vzdálený od řecké Kréty. Stalo se to v 17. století před naším letopočtem a ostrov v důsledku toho skoro celý zmizel. Tento výbuch způsobil zkázu celé starověké minojské kultury na KrétěAutor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.