Etiketa: Pozdrav

16.9.2017 | autor: Kateřina Mazáková

Etiketa: Pozdrav

Co se týče pozdravů, často tápeme a nevíme, kdo má koho vlastně zdravit první a jak má vypadat správný pozdrav podle pravidel etikety. V tomto článku se všechno dozvíte a budete za světáka!:-)

Společnost jako pyramida

Jak známo, ve společnosti panuje hierarchické uspořádání, které je základem všech pravidel a zvyků ohledně mezilidských kontaktů. Pokud chceme ve společnosti uspět a osvojit si pravidla správného společenského chování, pak musíme tuto hierarchii znát a ctít. Na vrcholu pyramidy jsou ti, kterým se prokazuje největší úcta. Patří sem starší, nadřízení, ženy, oslavenci apod. Je důležité zapamatovat si a vžít si následující: Lidé, kteří jsou postaveni v hierarchii společnosti výše, rozhodují o podání ruky, avšak v rámci zdravení je tomu obráceně. V pozdravu musí být aktivnější lidé, jejichž místo je na pomyslné společenské pyramidě níže.

Kdo koho zdraví první?

Společensky méně významný člověk tedy vždy zdraví společensky významnější osobu jako první. Potká-li se například mladík se starším mužem, pozdraví jako první mladík staršího muže. Stejně tak muž zdraví ženu jako první, jelikož žena je společensky významnější osobou. Podřízený zdraví nadřízeného. Pokud vejde například jednotlivec do místnosti, kde sedí nějaká skupina, pak jednotlivec pozdraví přítomnou skupinu lidí první.

Svízelné situace

Poměrně často se můžeme ocitnout v situaci, která není z hlediska etikety jednoznačná, a my si nejsme jistí, jak se chovat a jak reagovat. Typickým příkladem je situace, ve které figurují žena a nadřízený. Kdo koho má pozdravit dříve? Žena svého nadřízeného, nebo nadřízený svou zaměstnankyni? Žena i nadřízený stojí na pyramidě ve stejné výšce. Jak se zachovat? V takovém případě je potřeba reagovat přirozeně, a jak situace velí. Pozdravem nikdy nic nezkazíte a v nejednoznačné situaci zdraví první vždy ten zdvořilejší. Speciální situace nastává také v restauraci nebo v obchodě, kde je zákazník vždy nadřazen personálu, a to bez ohledu na jinak platnou společenskou hierarchii.

Loučení

Pozor, při loučení se role obrací! Loučí se významný s méně významným, tedy starší s mladším, žena s mužem, nadřízený s podřízeným…Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.