Řeč těla, nepodceňujte ji!

29.6.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Řeč těla, nepodceňujte ji!

Mimoslovní komunikaceneboli řeč těla je pro mezilidskou komunikaci zcela zásadní. Ta samá slova nabývají rozličných významů podle toho, jaké mimoslovní projevy je doprovázejí. Řeč vašeho těla je podvědomou záležitostí, přesto se lze naučit do určité míry své tělo ovládat a jeho řeč vědomě řídit. Pokud chceme ve společnosti uspět, je také velice výhodné umět číst řeč těla ostatních lidí, kterým pak porozumíme mnohem lépe, než kdybychom vnímali pouze slova, která vyřknou.

 

Mluvit tělem

Píše se, že člověk při rozhovoru porozumí jen dvaceti procentům řečeného. Osmdesát procent času věnuje vnímání a vstřebávání pohybů těla svého partnera v rozhovoru. Tento poměr platil už v dobách, kdy se lidé domlouvali posunky. Ani dnes tomu není jinak, řeč těla rozhoduje. Je to jednoduché, pokud se budeme urputně snažit něco sdělit a naprosto pomineme snahu naučit se způsobům, jakými to potřebujeme sdělit, zcela jistě svůj boj na společenském poli prohrajeme.

Co je to řeč těla?

Nonverbální komunikace neboli řeč těla jsou všechny projevy těla mimikou a gesty. Jde o pohled, úsměv, postoj, celkový výraz obličeje apod. Pohyb vašich rukou je nejživější výpovědí vašeho těla. Na ruce si dejte při komunikaci pozor a používejte je ke gestikulaci jen tehdy, pokud chcete svou výpověď skutečně zdůraznit. Nejlépe uděláte, postavíte-li se před zrcadlo a začnete o něčem mluvit. Zvedáte obočí? Nedělejte to, vypadáte pak stále tázavě. Kroutíte si prsty? Přenechte to dospívajícím dívkám. Škrábete se za krkem? Nedělejte to, neškrabte se ani kdekoli jinde. Neprohrabujte si nervózně vlasy, nemněte si ucho, zkrátka nehryzat, nehladit, nepodpírat, neškrábat! Někdy se doporučuje lehce se občas dotknout rámečku brýlí. Působí to inteligentně.

Neverbální komunikace žen a mužů

Zajímavé jsou některé rozdíly, které lze vypozorovat v nonverbální komunikaci mužů a žen. Ženy k sobě stojí při komunikaci blíž, více vstupují do osobní zóny člověka. Více se dívají při rozhovoru do očí než muži. Jsou pozornější a více dbají na detail a všímají si ho. Pro ženy je také typické, že mnohem četněji využívají během komunikace úsměv. Muži se usmívají méně a mnohem méně mezi sebou volí hmatový kontakt. Dokáží delší dobu sledovat své posluchače a soustředit se více na slova než na řeč těla svého druha.

Nejčastější prohřešky

·         Kousání nehtů: Značí strach a neklid

·         Zvednuté obočí: Vyvolává asociaci mírného rozladění a neustále ve vzduchu visící otázky

·         Přímý pohled: Příliš přímý a dlouhý pohled vzbuzuje dojem výhrůžky

·         Kousnutí do palce: Pozor, může být protějškem chápáno jako koketní výzva.

·         Zkřížené kotníky: Zdvořilá a vynucená ležérnostAutor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.