Sjezdové boty, základ dobrého lyžování

20.12.2018 | autor: Redakce PŽ

Sjezdové boty, základ dobrého lyžování

Pokud vám připadal výběr sjezdových lyží jako horor, obrňte se, přichází totiž něco ještě mnohem složitějšího – výběr sjezdových bot. Bez nich se na sjezdovce neobejdete, ale vybrat ty pravé, to skutečně stojí za to. Sjezdové boty jsou jediným spojením mezi vámi a vašimi lyžemi, proto je tak důležité vybrat ty pravé. Ty, které jsou hodně polstrované, měkoučké jsou zpravidla absolutně nevhodné pro sportovnější jízdu a naopak. Při výběru by hlavní kritéria měla být zkušenost a dovednosti lyžaře. Jiné lyžařské boty potřebují závodníci a sportovní sjezdaři, jiné využijí lyžaři rekreační.

Kvalita jízdy závisí především na tom, jak pevně bota drží nohu a jak přesně předává informace směrem k vašim lyžím, funkčnost však bývá zpravidla na úkor pohodlí. Zde naráží na problém především ženy, které obvykle trpí na zmrzlé nohy, rozměry boty na jejich štíhlé nohy nebo naopak silnější lýtka ne vždy správně sedí. Největší chybou při výběru sjezdových bot bývá, že si lyžaři obvykle pořizují zbytečně velké boty. Ve chvíli zkoušení se jim zdají fajn, jakmile se v nich ale postaví na svah, po pár hodinách či dnech vidí hned nedostatky v jiném světle.

Jak tedy vybrat správně?

Zkuste dodržet tato pravidla: Čím lepší a výkonnější jste lyžař, tím tvrdší botu vybírejte a pokuste se vybrat co nejvhodnější tvar a šířku skeletu vzhledem k proporcím nohy, čímž i u sportovní boty docílíte dostatečného komfortu. Délku a šířku boty zkoušejte pouze se skeletem bez vnitřní botičky. Dbejte na správné usazení paty, počítejte s tím, že botička se během několika dnů o půl čísla až číslo „zvětší“, neboť její materiál povolí. Většina moderních sjezdových bot má řadu možností, jak je individuálně upravit, proto na lyžařských botách nešetřete. Dobře zvolené boty jsou k nezaplacení, lyží je všude spousta, dají se snadno nahradit. Při výběru sjezdových bot se můžete inspirovat na SNOW.cz, kde najdete přehled sjezdových bot a také spoustu užitečných informací o sjezdových botách.

Na trhu se pohybuje celá řada výrobců kvalitních sjezdových bot, jedním z nich je Atomic, který představuje modely disponující technologií Memory Fit. Jedná se o schopnost přizpůsobit tvar boty (skeletu) vaší noze, a to díky termoplastickému materiálu, který se po nahřátí dokáže v potřebných místech roztáhnout. Boty Atomic jsou vybaveny novou konstrukcí skeletu, která je různě silná v různých částech boty, čímž se šetří na hmotnosti.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.