Cizrna

7.9.2009 | autor:

Cizrna

Považujete luštěniny za nudný pozůstatek dob školních jídelen a nevidíte důvod, proč byste si jimi měli zpestřovat svůj týdenní jídelníček? Možná jste jen nenatrefili na tu pravou – cizrnu. Tato luštenina pocházející původně z Asie si vysloužila přezdívku „římský hrách“ a usadila se v mnoha světových kuchyních. Pojďte s námi vyzkoušet některé recepty na vlastní kůži.

Spousta vitamínů, zajímavá chuť

Cizrna je skvělým přítelem všech, kteří se zajímají o zdravou výživu, stejně jako všech labužníků. Nejenže obsahuje množství sacharidů, bílkovin, vlákniny, je bohatým zdrojem vápníku, železa a mastných kyselin – ona totiž i skvěle chutná. Díky množství zdraví prospěšných látek je přímo předepisovanou potravinou v jídelníčku vegetariánů, těhotnýh žen a dětí. Její chuť vzdáleně připomíná oříšky a je vhodná do polévek, pomazánek, nákypů, salátů, kaší. Skvěle poslouží také jako příloha. Doba přípravy je dlouhá, obvykle kolem dvou hodin, ale můžete ji zkrátit namáčením. Je také dobré vědět, že klíčením roste v této chytré luštěnině poměr vitamínů. Máte-li na výběr, přidávejte do pokrmů raději cizrnu naklíčenou než obyčejnou.

Cizrna u nás a ve světě

Cizrna si našla své místo taktéž ve světové kuchyni. O cizrnové kaši známé také pod názvem hummus jste již jistě slyšeli. Ve Španělsku vyrábějí z cizrny polévku nebo chléb a v Orientu zase fritované kuličky nazývané falafely. Existuje také cizrnová káva. Množství receptů, v nichž se cizrna objevuje jako hlavní přísada je nespočet. Také to svědčí o faktu, že tato zajímavá luštěnina není jen potravinou pro vegetariány, ale má využití i ve vaší kuchyni! Vyzkoušejte třeba pitu s cizrnovou náplní (do zahřátého pita chleba vložte uvařenou cizrnu, dochuťte petrželkou, římským kmínem, trochou soli a olivového oleje – a nechte si chutnat)  nebo salát.

Cizrnový salát s polníčkem

Na salát budete potřebovat: 400 gramů cizrny, bobkový list, salát polníček (40 gramů), 50 gramů mozzarelly a hrst zelených oliv. Podle chuti můžete okořenit libečkem, osolit nebo ocukrovat. Na zálivku je třeba tří lžic olivového oleje a tří stroužků česneku, jedné lžíce citronové šťávy a stejného množství strouhaného zázvoru.

Ze všeho nejdříve cizrnu propláchněte a nechte bobtnat asi deset hodin. Poté vodu slijte, vyměňte za novou, přidejte libeček a bobkový list a dejte vařit. Když je cizrna měkká, osolte ji a slijte. Mezitím si nakrájejte olivy a polníček. Okapanou a vychladlou cizrnu promíchejte se zálivkou a nakrájenými olivami. Následně nechejte na hodinku odležet. Před podáváním přidejte polníček a mozzarellu. K pokrmu přikusujte třeba tmavý chléb. 



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.