Jak přelstít chutě na sladké?

9.3.2009 | autor:

Jak přelstít chutě na sladké?

Snad každá žena a dívka se již několikrát (ne-li vcelku pravidelně) musela potýkat s neodolatelnou chutí na něco dobrého. A „něčím dobrým“ mají naše chuťové buňky na mysli něco nezdravého, tučného, sladkého a plného cukrů. Zkrátka něco, co se vůbec nehodí do dietního stravování. Proti těmto urputným chutím je někdy těžké bojovat, a tak často končíme s hlavou v ledničce, pusou umazanou od čokolády nebo v nejbližší cukrárně. Po prvotním potěšení se však zákonitě dostaví výčitky svědomí z porušení diety. Lze tedy vůbec umlčet neutuchající chutě na sladké a obalamutit mlsný jazýček?

Základem je zdravá strava

Na začátku je nutno upozornit, že vaším hlavním a nejvěrnějším pomocníkem v boji proti chutím na sladké je zdravá a vyvážená strava bohatá na vlákninu, vitamíny, minerály a stopové prvky. Pestrým jídelníčkem totiž chutě na sladké eliminujeme již v prvotním základě. Některé minerály a stopové prvky, především křemík, železo, zinek a hořčík, v naší každodenní stravě často chybí. Naše tělo si o ně pak říká nezvladatelnými chutěmi na čokoládu nebo čokoládové pralinky. Samozřejmě chutě na sladké pochoutky nikdy nevymizí a při pohledu na čerstvý medovník asi málokdo odolá, přesto vám vyvážená strava pomůže – chutě na sladké se nedostaví v tak akutní míře a tak často. A pokud se už dostaví, rozhodně nespořádáte na posezení půlku bábovky, protože budete zvyklá na malé pravidelné porce jídla.

Tipy jak zvládat chutě

Samozřejmě existuje množství různých rad a tipů, jak chutě na sladké přelstít. Vyčistit si zuby, žvýkat žvýkačku, dát si kafe nebo zelený čaj, myslet na něco jiného, zabavit se prací – všechny tyto triky vymyslely chytré hlavy, aby vám boj s chutěmi přece jen trochu zjednodušily. Ale ruku na srdce, opravdu je to takhle jednoduché? Pokud nemáte opravdu silnou vůli nebo motivaci, asi stejně nejednou podlehnete, i kdybyste vyzkoušely všechny z těchto tipů najednou.

Řešení existuje

Sladké tučné moučníky či tabulka čokolády nepatří, jak jistě víme, mezi dietní trháky. Mlsný jazýček však lze poměrně jednoduše obalamutit. Co takhle si místo zmrzliny dát ledovou tříšť, místo zákusku ovoce s jogurtem posypané kakaem či skořicí, namísto horké čokolády malý hrneček kakaa a tabulku mléčné čokolády vyměnit za pár čtverečků kvalitní hořké čokolády?

Metoda dětských talířků

A pokud máte opravdu nezvladatelnou chuť na "sachr" dort nebo na karamelové bonbóny, nelamte nic  přes koleno – prostě si svou vytouženou pochoutku dopřejte! Ovšem jen kousek. Hollywoodské hvězdy si zvykly nezdravé dobroty dávat na opravdu malé talířky a od všeho ukrajovat jen malé porce. Zkuste tento tip okoukat a pochutnejte si. Nehltejte, naopak si jídlo pěkně pomalu vychutnejte. A na výčitky svědomí se pro jednou vůbec neohlížejte!Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.