Snídaně je základ!

22.2.2009 | autor:

Snídaně je základ!

Vynecháváte ráno snídani v přesvědčení, že ušetřené kalorie si můžete dopřát na večeři? Nebo nemáte ráno ani pomyšlení na cokoli k snědku a první jídlo si vychutnáte až v poledne? Či po probuzení nestíháte a jste rádi, když se vám povede po cestě do práce slupnout koblihu z pekárny nebo hamburger z rychlého občerstvení? Ať už je váš důvod pro vynechání snídaně jakýkoliv, je dobré si uvědomit, že neděláte svému tělu nejlepší službu. Pokud nesnídáte a máte za to, že děláte dobře vašemu zdraví i figuře, pak vězte, že opak je pravdou!

Již naše babičky s oblibou říkávaly, že snídaně je grunt, a měly samozřejmě pravdu! Známé přísloví zase říká: „Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli“. Ve své podstatě nám je tím řečeno, že nejbohatším jídlem dne by měla být právě snídaně a počet kalorií přijatých stravou by měl v průběhu dne postupně klesat. Proto není vhodné snídani vynechávat ani šidit. Právě naopak, dopřejte si královskou snídani! A nebojte se, přijatou energii vaše tělo během dne hravě spálí.

Co je vhodné a co naopak nikoliv?

Přestože na snídani nemusíte šetřit kaloriemi, je dobré se nad skladbou ranního jídla přece jen zamyslet. Jste-li zvyklí snídat bílý rohlík s taveným sýrem a vysočinou nebo tvarohové šátečky a zapíjet to všechno limonádou, moc toho bohužel pro své zdraví ani linii neuděláte. Zkuste bílé pečivo vyměnit za celozrnné. Ideální volbou je slunečnicový nebo vícezrnný chléb, kornbageta, dalamánek a jiné tmavé pečivo. Pečivo doplňte tenkou vrstvou másla, lučiny, žervé nebo cottage sýru. Přidávejte další ingredience dle libosti – libovou drůbeží šunku, sýr, zeleninu, tuňáka z konzervy a tak dále. Máte-li po ránu chuť na sladké, vyzkoušejte ovesnou nebo jáhlovou kaši s čerstvým či sušeným ovocem, oříšky, slunečnicovými semínky, skořicí a medem. Trefou do černého jsou celozrnné lupínky s jogurtem a ovocem nebo třeba banánový koktejl a malý muffin. Fantazii se meze nekladou, určitě sami přijdete na řadu snídaňových kombinací, které potěší vaše oko i chuťové pohárky. Důležité je také hned po ránu doplnit tekutiny. Ideální je neperlivá voda, zelený nebo bylinkový čaj a ovocné či zeleninové šťávy.

Nemáte po probuzení na jídlo ani pomyšlení?

Některým z nás nedělá jídlo hned po probuzení dobře. Zde se určitě vyplatí poslouchat rytmus svého organismu. Nepřetěžujte ho tedy hned po ránu, dopřejte si však alespoň šálek kávy, čaje nebo sklenici ovocného džusu. Naplnit žaludek byste ale měli hned po příchodu do práce. Nemáte-li pořád hlad, zkuste si schroupat alespoň jablko nebo cereální tyčinku a o to bohatší si dopřejte dopolední svačinu.

Rychlé řešení při nedostatku času

Máte ráno dost práce s přípravou svačiny pro manžela a děti, venčením psa či úpravou svého zevnějšku? Žádné strachy, i pro vás existuje řešení! Snídani si můžete v klidu připravit den v předem a uložit do ledničky. Co říkáte třeba pudinku s ovocem či ovesnými vločkami, dalamánku obloženému krůtí šunkou a plátkem ledového salátu nebo nakrájenému ovoci v mističce? Koneckonců si můžete snídani také zabalit a sníst po cestě do práce. Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.