Správné čištění zubů

6.8.2009 | autor:

Správné čištění zubů

Při čištění zubů je rozhodující nejen pravidelnost a trpělivost, důležitá je také technika. I když se vám reklamy snaží namluvit něco jiného, nestačí jen dát si po každém jídle dva polštářky peprmintové žvýkačky a budete mít dásně zdravé jako řípa. O zoubky se musíte pečlivě starat, to vám potvrdí každý zubní lékař. Správná technika se sice může někdy zdát jako pořádná věda, s trochou cviku to však hravě zvládnete.

Deset z deseti zubařů doporučuje …

Ordinace zubních lékařů jsou přeplněné k prasknutí a přitom by to tak v mnoha případech nemuselo vůbec být. Stačilo by, abychom se naučili efektivní  způsob čištění zubů. Odborníci se shodují, že nejdůležitější je správná technika čištění dutiny ústní, která je spolu s pravidelností klíčem k úspěchu, v našem případě také ke spokojenému úsměvu. Přitom například druhy kartáčků a zubních pasty nehrají zdaleka tak důležitou roli, jako právě správná metoda čištění. Samozřejmě se vyplatí investovat do kvalitních kartáčků i zubních past, ovšem nespoléhejte na ně jako na jediné zbraně v boji. Nedokonalou metodou čištění se totiž nepodaří dostatečně odstranit veškeré nečistoty a zubní plak, který představuje úhlavního nepřítele zubů a původce tolik obávaného zubního kazu.

Je to tak trochu věda

Jak na to? Při každém čištění myslete na to, že vlákna kartáčku by měla být přiložena na povrch zubů v úhlu čtyřiceti pěti stupňů. Zoubky pak čistěte malými krouživými pohyby. Konce vláken kartáčku by měly zůstat vždy na stejném místě. Teprve až dané místo pořádně pročistíte, můžete se pomalu přesunout na sousední zub. Ideální je kartáček s delšími vnějšími vlákny, které pomohou odstranit nečistoty v mezizubních prostorech.

K očištění svrchních plošek zubů použijte delší vlákna na konci kartáčku. Působit byste měli na vrcholky zoubků kolmo. Postupujte zase malými krouživými pohyby. Stoličky vám budou vděčné, když pomocí delších vláken kartáčku zajedete až k nim a krouživými pohyby odstraníte plak ze všech jejich částí. Nezapomeňte kartáčkem zajet až úplně dozadu. Taktéž postupujte u vrchního patra svého chrupu. Na závěr posbírejte zbylé nečistoty několika rovnými tahy, vždy směrem od dásně k vrcholku zubu. U spodních zubů to tedy bude zespodu nahoru, u vrchních naopak. Nebojte se požádat svého zubaře, aby vám ukázal jak přesně si zoubky čistit.

Také dásně trpí

Na co mnoho lidí zapomíná, je fakt, že plak a nečistoty se neusazují jen na zubech, ale také v mezizubních prostorech a na dásních. I zde mohou vyvolat různé nepříjemnosti, na dásních může být plak dokonce počátečním stupněm obávané paradentózy. Při každodenním čištění tak jemně přejeďte také místa, kde zoubky vyrůstají z dásní.

Dentální nit

Na mezizubní prostory vyzrajete mezizubním kartáčkem nebo dentální nití. Mezizubní kartáček je lepší pro manipulaci než obyčejný, který se do úzkých škvírek mezi zuby nedostane. Důležité je vybrat si vhodnou velikost. S tím vám pomůže zase zubař nebo popřípadě školený personál v lékárně či specializované ordinaci. Pro úzké mezizubní prostory je vhodná zubní nit, která vytáhne z ústní dutiny i tu nejlépe schovanou nečistotu. Pro začátečníky je ideální voskovaná, protože je lehčí na použití a nehrozí s ní nebezpečí poranění dásně. Pro jedno použití budete potřebovat asi třiceticentimetrový exemplář, který si obtočte kolem prostředníčků na obou rukách. Nit poté chytněte mezi palec a ukazováček na každé ruce, napněte ji a dejte vale nečistotám mezi zuby.

Kosmetický nadstandard

Dále můžete vašim ústům pomoci ústní vodou s protikazovým či protizánětlivým efektem, která navíc propůjčí vašemu dechu svěží vůni. Pak už nezbývá než nasadit hollywoodský úsměv.

 



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.