Koberce, lino nebo dřevo. Čemu dát přednost?

2.4.2014 | autor: Marie Baxová

Koberce, lino nebo dřevo. Čemu dát přednost?

Koberce, linolea nebo dřevěné podlahy. Vypadají perfektně, ale všechny mají své klady a zápory s kterými je třeba počítat.

Koberce

Koberce jsou v interiéru stále velmi oblíbené. Díky jejich široké škále tvarů a vzorů se snadno podtrhne kouzlo domova. Chození po koberci je velmi příjemné, tlumí zvuky a v neposlední řadě izoluje teplo. Koberce jsou velmi oblíbené v dětských pokojích, zvlášť když děti ne vždy nosí domácí obuv. Velkou nevýhodou koberců může být usazování prachu, což zajisté neocení osoby trpící alergií. Zde velmi záleží na velikosti chlupu. Do koberců s delším chlupem se více usazuje prach. Pro alergiky jsou proto vhodnější koberce s chlupem kratším. Koberce potřebují pravidelnou údržbu a to nejen vysávání a vyklepávání, ale také čištění mokrou technikou.

Dřevěná podlaha

Dřevěné podlahy vypadají dobře v každém interiéru a to díky svým přirozeným přírodním vlastnostem. Jejich výhodou je, že jsou teplé, dokáží izolovat zvuk, jsou tvárné, přijímají snadno vlhkost a také ji snadno vydávají. Nevýhodou je jejich lehké opotřebení, hlavně když máte domácí mazlíčky nebo malé děti. Dřevěné podlahy se musejí po několika letech znovu upravit voskem nebo olejem a po letech, tedy hlavně podle potřeby i znovu přebrousit. Údržba těchto podlah není nikterak náročná. Používejte pouze přípravky určené přímo na dřevěné podlahy.

Linoleum

Pod tímto názvem se vám zajisté vybaví ta klasická stará bílá nebo hnědá lina. Dnešní trh nabízí velmi kvalitní kousky ve všech možných barvách a vzorech, které v imitaci snadno strčí do kapsy dřevěnou podlahu. Linoleum se vyrábí z přírodních surovin, je velmi odolné proti opotřebení a snadno udrží hygienické vlastnosti, tím že omezuje šíření bakterií. Největší výhodou je dlouhá životnost a to bez změny vzhledu. I tento druh podkladu má své nevýhody. Lino je náročné na údržbu. V místnostech, kde se pohybuje mnoho lidí, je zapotřebí pravidelné voskování. Vzhledem k tomu, že jde o přírodní materiál, nesnese vlhkost. Nemůže se položit na vlhký podklad a je zapotřebí ho pečlivě přilepit.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.