Proč je nezbytné na jaře přezout!

11.3.2014 | autor: Marie Baxová

Proč je nezbytné na jaře přezout!

Zima za námi, jaro před námi. Nejenom nás čeká změna, ale i naše auto. Proč je přezutí zapotřebí a jaké by jeho opomíjení mohlo mít pro vaše auto následky?Zimní pneu jsou podle zákona povinné od 1.11. až do 31.3. ale nejsou výjimkou řidiči, kteří jezdí na zimních ještě v dubnu nebo klidně po celý rok.

Přezutí má svůj smysl

Zimní pneumatika je navržena tak, aby jezdila při teplotách nižších než 7°C . Při vyšších teplotách se stává nestabilní, měkne a vůz se pak nepřesně ovládá. Zimní pneu má také na letních silnicích delší brzdnou dráhu. Její vzorek je navržen, aby zadržoval sníh, takže se její zimní kladné vlastnosti v létě mění na negativní. V letním počasí a na teplé vozovce se zimní pneumatika rychle opotřebovává. Jak už jsme zmínili, v teple měkne, sjíždí se její vzorek a pro použití následnou zimu může být z velké pravděpodobnosti nepoužitelná a nebezpečná.

Spotřeba se zvýší

Přezutí pneu má svůj smysl i co se týče spotřeby pohonných hmot a pokud vám záleží ušetřit každou korunku, neměli by jste přezutí podceňovat. Pneumatika teplem měkne a důsledkem toho dochází k valivému odporu. Spotřeba se tak může na 100 km vyšplhat až o pár desetin.

Zvyšuje se hladina zvuku

Je to jasné. Zvuk zimních pneumatik jinak zní na sněhu než na teplé vozovce. Zimní pneu mají jiný dezén a jinak uspořádané lamely. Při vyšší rychlosti je to pak hodně znát.

Pokud vám záleží na vašem autě nepodceňujte přezutí pneumatik. Neušetříte tím ani korunu, ale naopak. Nehledě na to, že v zimě při jízdě na opotřebovaných pneumatikách riskujete nejen své životy, ale i ostatních řidičů.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.