Budeme mít morčátko

1.7.2013 | autor: Marie Baxová

Budeme mít morčátko

Morčata jsou velmi roztomilá, hodná a poměrně nenáročná zvířátka, která je možná i vzít sebou na cesty. Přeci jen potřebují určitou péči, která by jim měla být pravidelně dopřávaná.

Původ

Morče domácí je ochočený druh jihoamerického morčete divokého. Chovalo se na maso a kožešinu. Už dříve se ale stával domácím mazlíčkem pro děti. V 16. století byla morčata dovezena do Evropy, kde si je jako zvířátko na doma mohli dovolit pouze bohatí lidé. Přelom nastal po druhé světové válce, kdy začali být velmi oblíbená což trvá do dnes.

Druhy a povaha

Dospělí morčata váží od 800 -1200g gramů a jsou dlouhá asi 25 cm. Rozlišujeme čtyři základní druhy morčat. Krátkosrsté, rozetky, dlouhosrsté a skinny, úplně lysé morčátko vhodné pro alergiky.

Většinou mají morčata milou povahu. Jsou mazlivá, přítulná a dají se snadno ochočit. Morče je ze začátku plaché. Musíte se mu denně věnovat, mluvit na něj, hladit, chovat a brzy uvidíte výsledky. Nebude se již schovávat když vás uvidí a bude radostně pískat, když ví že dostane jídlo.

Péče a potrava

Morče můžete chovat v kleci, teráriu nebo i v králíkárně. Nejvhodnější podestýlka jsou hobliny nebo dřevěné peletky. Do klece je vhodné umístit nějaký domeček, buď doma vyrobený nebo zakoupený v obchodě, aby mělo nějaký úkryt. Dále je potřebná napaječka a mistička na potravu. Pro morče je zcela zbytečné kupovat do klece kolotoč na běhání nebo vyrábět prolejzačky.

Morče je hlodavec a bíložravec a od toho by se měla odvíjet jeho strava. V obchodě zakoupíte speciální krmné směsi pro morčátka. Dále potřebují mít přístup k senu a zelenině. Pochutnají si na mrkvi, jablku, paprice, okurce, dýni, salátu nebo petrželi.

Vhodná je také čerstvá nespařená tráva například listy pampelišek. Vodu by měli mít morčata stále k dispozici a to nejlépe odstátou a ne rovnou točenou z kohoutku. Těmto zvířátkům stále dorůstají zuby, proto je potřeba dávat do klece větvičky z různých ovocných stromů, o které si mohou zoubky obrušovat.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.