Čivava je malý ale vynikající hlídač

14.8.2013 | autor: Marie Baxová

Čivava je malý ale vynikající hlídač

Tento malý pejsek není jen módní doplněk ale hlavně oddaný a věrný společník, je velmi inteligentní a nebojácný. I přes svojí velikost je i dobrý hlídač.

Nejmenší pejsek na světe

Čivava získal své jméno podle stejnojmenného mexického státu a byl znám jako posvátný pes Inků. Je pravděpodobné, že na jeho vzniku se podíleli naháči, kteří se do Jižní Ameriky dostali z Číny.

Čivava je nejmenší pejsek na světě, jeho ideální váha je od 0,9-2,7 kg. Navzdory své váze však čivavy sami sebe za malé pejsky rozhodně nepovažují. Každému dávají patřičně najevo svojí osobnost a troufnou si třeba dorážet a vrčet na dobrmana. Přestože se dobře snášejí s ostatními domácími mazlíčky, lépe jim vyhovuje, jestliže mají svého pána jen pro sebe. Štěně, které si přinesete domů, bude potřebovat chvilku aby si získal vaší důvěru, ale pak se vám stane zcela oddaný. Čivavy se vyskytují jak hladkosrstí tak dlouhosrstí. Dříve se mohli mezi sebou tyto dvě varianty křížit, dnes už je to však zakázáno. Vyskytují se v řadě barev a směsí včetně modré a čokoládové.

Nemyslete si, že je to pouze pejsek na nošení. I když toho moc nenaběhají, procházky mají ale velmi rádi. Pro tyto pejsky je typické oblékat jim nejrůznější oblečení. Nepřehánějte to, je to přeci jen zvíře a ne všechno co se vám líbí jim nemusí být příjemné a to hlavně v létě. V zimě jim ale prospěje teplé oblečení pro pejsky. Tyto malá plemena snadněji prochladnou, a vlivem zimy jim mohou trpět klouby. Hladkosrstá plemena kartáčujte jemným kartáčem a srst stírejte sametovým hadříkem, aby se jim  krásně leskla. Dlouhosrstá plemena vyžadují jinou péči. Jejich delší srst se musí pravidelně pročesávat, ale se nedělali chuchvalce. Čivavy se mohou dožít až 10 let.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Helenka Neregistrovaný | 2013-08-26 21:39:40
Jééé, taky bych chtěla čivavu :-)
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.