První lžička papáníčka. Začínáme s příkrmy

1.9.2013 | autor: Marie Baxová

První lžička papáníčka. Začínáme s příkrmy

Vaše miminko doslova roste před očima? Směje se, žvatlá, převrací se na bříško. Možná nastal čas nabídnout mu i něco jiného než mlíčko. Nebojte se toho. Poradíme vám.

Kdy začít

Na tuto otázku se názory různí. Miminka, která jsou kojená, dostávají svojí první lžičku obvykle na konci 6.měsíce. Miminka, která neprospívají nebo jsou krmena umělým mlékem, mohou dostat první příkrm na konci 4.měsíce. Toto je ale velmi individuální. Pokud samy vidíte, že je děťátko více v pohybu, začíná se budit hlady nebo pokukuje po vašem talíři, může i toto být signál že již nastal pravý čas. Začít by se ale určitě nemělo před koncem 4. měsíce.

Čím a jak začít

První dávka jídla, by měla zastoupit jedno krmení mlékem, zpravidla v poledne. Miminko si můžete položit do lehátka nebo vzít na klín. Připravte si i bryndáček, který bude určitě užitečný.

Je vždy lepší začínat se zeleninovými příkrmy než s ovocnými. Miminkům chutná sladká chuť a pak by mohla zeleninu odmítat. Většinou se jako první příkrm nabízí mrkvové pyré, které je pro malé bříško snadno stravitelné. Když budete děťátku lžičku podávat, otevřete samy pusu a řekněte ham aby také pochopilo, že má otevřít pusinku. Je to pro něj něco nového a možná mu nebude chutnat nebo si se soustem nebude vědět rady. Nic se neděje. Buďte trpělivý. I jíst se děťátko musí učit. Při první zkoušce podejte jen 2 lžičky a pak miminko dokrmte mlíčkem. Celý týden podávejte stále pyré z mrkve a postupně dávky lžiček zvyšujte. Další týden vyzkoušejte jiný druh zeleniny. Můžete podávat vařenou brokolici, květák, špenát, hrášek, brambor. Za pár týdnů můžete zeleninu kombinovat a přidat i libové maso. Nejvhodnější je krůtí, králičí, kuřecí nebo hovězí.

Až miminko bude schopno spořádat celou porci, můžete začít s ovocnými přesnídávkami, které zastupují svačinku. Postupujte zcela stejně jako u zeleninových příkrmů. Nejdříve jen pár lžiček a pak dokrmit mlíčkem. Až bude zvládat i přesnídávku, můžete začít nahrazovat večerní krmení mlékem cereálními příkrmy, nejčastěji kaší. Zpočátku nejlépe bezlepkovými, kukuřičnými nebo rýžovými.

Tipy pro vás

  • Příkrmy pro miminka si můžete samy připravit nebo zakoupit.  Ať už se rozhodnete jakkoliv, uchovávejte pokrmy v lednici a to ne dále než dva dny. Samozřejmě, že je nejlepší vždy čerstvé.

  • Pokrmy neohřívejte v mikrovlnce. Hrozí nerovnoměrné ohřátí a děťátko by si mohl spálit pusinku. Používejte raději ohříváčky nebo vodní lázeň.

  • Pokud se rozhodnete samy připravovat příkrmy, dodržujte při vaření hygienu a vařte zeleninu pouze v kojenecké vodě. Potraviny by měly být vždy čerstvé a nejlépe bio. Přidat můžete i čajovou lžičku kvalitního olivového oleje. Příkrmy nikdy nesolte!

  •  Na krmení používejte raději plastovou lžičku než kovovou, která by mohla poškodit dásně. Speciální lžičky pro malé děti zakoupíte v drogérii nebo lékárně.

     



Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.