Historie pánské ochrany. Kondomu

11.12.2013 | autor: Marie Baxová

Historie pánské ochrany. Kondomu

Brnění proti početí, mužské brnění nebo anglický jezdecký plášť. Ano, všechny tyto názvy a mnoho dalších měla v historii pánská ochrana. Jak se ale vyvíjela a zdokonalovala?

Už ve 14. století před naším letopočtem jsou na egyptských freskách vyobrazeni muži s barevnými pouzdry navlečenými na penis. Tyto pouzdra ovšem sloužila spíše jako ozdoba penisu než jako ochrana před početím. Egypťané plodnost velebili než aby se jí snažili zabránit. Starý Řekové však ochranu již užívali proti početí i proti nemocem. Krétský král Mínós, který měl slabost pro ženy byl očarován svojí manželkou, aby jeho sémě rozežíralo lůna jeho milenek. Nechal si proto vyrobit plátěný návlek opatřený tkanicemi, aby svým milenkám neublížil. Na přelomu 15.-16. století zasáhla Evropu epidemie syfilis, která muže přiměla k tomu, aby se začali chránit i před nemocemi. Těmto pánům pomohl italský lékař Gabrielle Fallopio, který zhotovil pouzdro ze lněného plátna napuštěné medikamenty, jako ochranu před syfilis. Muži to ovšem dělali tajně, církev ve středověku jakoukoliv ochranu tvrdě trestala, byť by to měla být ochrana před nemocí.

Textilní ochranná pomůcka se ve své oblibě držela dlouho, muži však s plátěným pytlíkem na penisu vypadali velmi komicky, proto se raději často dávalo přednost ovčím nebo prasečím střívkům, na které se dokonce v 18.století dělala reklama.

Zlom nastal vynálezem vulkanizace gumy v roce 1844, kdy se začaly vyrábět elastické gumové kondomy, a protože byly velmi drahé, nevyhazovaly se ale čistily. K tomuto účelu sloužily speciální pomůcky, stojánek na sušení, krém a pudr na zasypání. Až v roce 1880 se objevily první latexové kondomy, které byly slabší a levnější. Nemuseli se čistit a každý je mohl použít pouze jednou.

Zajímavost: Název kondom nejpravděpodobněji vznikl podle osobního lékaře anglického krále Karla II., který se jmenoval Condom a který připravoval svému vladaři jako ochranu střívko skopce.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.