Zázrak jménem Hlíva Ústřičná
Hlíva ústřičná je jedlá dřevokazná houba z čeledi hlívovitých. Roste od konce léta do zimy na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů, pěstuje se i uměle, v pěstírnách nebo i doma. Po žampionech a houbách šiitake je to třetí nejčastěji uměle pěstovaná houba. Má velké zastoupení v kuchyni i v léčitelství.
Tato houba byla v čínské medicíně považována za zázrak a elixír mládí. Nejvíce se pěstuje v asijských zemích, Pákistánu, Nigérii a USA.
Příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnost proti zánětlivým, bakteriálním, virovým i plísňových chorobách.
Posiluje imunitu, pomáhá při potížích s trávením a při zmírnění projevů alergií.
Nejvýznamnější složkou jsou beta glukany, což jsou unikátní přírodní komplexní sacharidy, které zabraňují mnoha chorobám. Zastupuje skupinu vitamínů B, K, D a C, nenasycené mastné aminokyseliny a stopové prvky jako jsou selen, železo, chrom, měď, sodík a zinek.
Tato ojedinělá houba má své velké místo v kuchyni. Je známa pro svoji specifickou nasládlou chuť, intenzivní vůni a možná i afrodiziakální účinky. Používá se do omáček, polévek, salátů a do asijských jídel. Může se smažit, sušit, péct a výborná je i nakládaná v octě. Vynikající je z ní falešná držková polévka. Většinou se zpracovávají pouze klobouky, ale sušené nožičky se mohou mlít a jako prášek přidávat na dochucení jídel.
Hlívu ústřičnou seženeme po celý rok ve větších supermarketech nebo specializovaných obchodech. V sezóně pak na farmářských trzích nebo přímo od velkopěstitelů. Tuto pochoutku je snadné pěstovat i doma, zakoupením substrátu se sadbou hlívy.
Pokud hlívu kupujete v obchodě, měla by být čerstvá, s neponičeným kloboukem. Sušenou ji uschováváme na suchém a chladném místě, čerstvou v lednici nejvíce 2-3 dny.
Foto: Flickr, mrwalker
Autor: Marie Baxová
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.