Čekáme návštěvu aneb malá lekce etikety

Čekáme návštěvu aneb malá lekce etikety

Jestliže pozvete na návštěvu své osobní přátelé, většinou ani nemyslíte na to, jestli se dopouštíte nějakého faux pa. Při pozvání šéfa nebo jiné významnější osoby, by měli být dodrženy základní pravidla etikety.

celý článek komentářů (0)

Slušné chování u stolu aneb malá lekce etikety

Slušné chování u stolu aneb malá lekce etikety

Chování u stolu má svoje pravidla. Jinak se ale chováme v luxusní restauraci a jinak doma. Ale několik zásad, jak správně stolovat, by jste měli dodržovat, ať už jste kdekoliv a v jakékoliv společnosti. Je důležité už malým dětem osvojovat tyto pravidla.

celý článek komentářů (0)

Budeme si tykat? Aneb malá lekce etikety

Budeme si tykat? Aneb malá lekce etikety

Mnohým z vás, už jistě někdy bylo nabídnuto tykání, nebo jste o ně sami požádali někoho jiného. Tato nabídka je přechodem od vykání k důvěrnějšímu oslovení, je výrazem přátelství a projevem sympatií. Ovšem všechno má svá pravidla, a jejich nedodržením se ve společnosti můžete dopustit faux pas.

celý článek komentářů (0)

Učení je prostor pro otázky

Učení je prostor pro otázky

Nedávno jsem měla zajímavý rozhovor se studentem o jeho motivaci učit se. Inspiroval mě k tomu, abych napsala tento článek. Hodně studentů, ať mladých či starších, má velkou chuť naučit se či zlepšit cizí jazyk. I přes tuto chuť a odhodlání nakonec ale nejsou výsledky takové, že by odpovídaly jejich nasazení na začátku. Pokusím se podívat na to, co může být překážkou učení a co učení může být.

celý článek komentářů (0)

Jak se postavit k nástupu dítěte do první třídy

Jak se postavit k nástupu dítěte do první třídyVyslechla jsem nedávno v obchodě rozhovor dvou maminek. Zpočátku jsem si myslela, že jde o nějakou životní tragédii: "Tak co, jak se chystáte, už vás to taky potkalo, to bude hrůza..." Po chvíli nenápadného poslouchání jsem zjistila, že se baví o nástupu svých dětí do první třídy. Jak se blíží období zápisů do prvních tříd, u mnohých rodičů narůstá větší a větší nervozita a napětí z toho, jestli jejich dítě školu zvládne. Patříte mezi takové rodiče?
celý článek komentářů (1)

Jak vznikají pravopisné normy

Jak vznikají pravopisné normyŽivý jazyk se neustále vyvíjí. Abychom mohli říct, že se jedná o jazyk a ne například o nářečí, musí být ukotven jazykovou normou. Za normu se považuje kolektivní, ustálené a závazné užívání jazyka. Je například výslovnostní či tvaroslovná norma a dle této normy se pak výslovnost "pívo" či spojení "mohl by jste" místo "mohl byste" považuje za nespisovné. Je ovšem možné, že pokud se tyto tvary rozšíří na celé naše území a bude je užívat většina, budou jednou kodifikovány a stanou se spisovnými.
celý článek komentářů (1)

Jak vybrat správnou školu pro vaše dítě?

Jak vybrat správnou školu pro vaše dítě?Kam poslat své dítě do školy? Která škola je ta správná? To jsou otázky, kterými se pomalu začínají zabývat rodiče předškoláků zvlášť ve větších městech, kde jsou různé školy a s nimi různé možnosti. Rodiče si často lámou hlavu, která škola je nejlepší, sbírají rady kamarádů a kamarádek, kteří už děti ve škole mají, snaží se "ulovit" nějakou nápovědu na internetu či z jiných dostupných zdrojů.
celý článek komentářů (2)

Učitelka radí: Jak připravit dítě do mateřské školy i do života

Učitelka radí: Jak připravit dítě do mateřské školy i do životaJe druhý měsíc poté, co nastoupily děti do školky po prázdninách. Nastoupily nové děti, i ty, které už do školky chodily. Jejich chování mě inspirovalo k napsání tohoto článku. Mám totiž pocit, že ve většině rodin je dítě středobodem vesmíru, kolem kterého se vše točí: máma, táta, babička, dědeček, případně starší sourozenci. Jako by existovalo nepsané pravidlo: být k dítěti hodný a vše řešit po dobrém. Opravdu je ale tohle pravidlo užitečné?
celý článek komentářů (3)

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.